KAYAPINARLI ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMİNE DEV DESTEK

Kayapınar Belediyesi tarafından eğitime verilen destekler ve programa alınan projelerin tanıtım töreni İl Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımı ile gerçekleştirildi.

İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız Dr. Ozan Balcı’nın ev sahipliğinde, Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik, Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen törene İl Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Jandarma Bölge Komutanı Halis Zafer Koç, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, Ak Parti İl Başkanı Serdar Budak, kamu kurum müdürleri,öğretmenler,öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.  

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda Kayapınarlı Öğrencilerimizden oluşan koro türküler seslendirdi. Koro dinletisinin ardından sahneye çıkan İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimizi Dr.Ozan Balcı, ilçemizde son dönemde eğitime verilen destekleri ve 2018 yılında yapılması planlanan projeleri tanıttı.

Kayapınarlı çocuklarımızın zihinsel, bedensel ve kültürel gelişimleri için Kayapınar Kaymakamlığı ve Kayapınar Belediyesinin tüm imkânlarını seferber ettiklerini ifade eden Balcı, imzalanan protokol ile 8 adet  8 derslikli Anaokulu, 3 adet Özel Eğitim Anaokulu, Otizmli Çocuklarımız için 16 derslikli Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi, Hafif Düzeydeki Engellilerimiz için 16 derslikli Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi,  Orta ve Ağır Düzeydeki Engelli Çocuklarımız için 16 derslikli Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi, Üstün ve Özel Yetenekli Çocuklarımız için Bilim ve Sanat Merkezi (Bil-Sem), Kız İmam Hatip Lisesi’nin Kayapınar Belediye tarafından yapılacağını belirtti.

Sunumda ayrıca Kayapınar Belediyesinin son aylarda yapmış olduğu eğitim faaliyetlerinin bir kısmına değinen Balcı, 50.000 çocuğumuza müzik ve resim malzemesi temin edildiği ve 45 adet resim ve müzik atölyesi kurma çalışmalarının devam ettiğini,  öğrencilerimize 84 bin adet kitap ve 73 Bin adet özel tasarlanmış defter hediye edildiğini ve  50 adet Zenginleştirilmiş Kütüphane kurma çalışmalarımız kısa süre içerisinde tamamlayacaklarını, 8.000 öğrenciye spor malzemesi dağıtıldığını ve kısa süre içerisinde 4 adet Yeni Nesil Kapalı Spor Salonu ve 30 adet spor sahası  (20 adet basketbol ve voleybol sahası, 10 adet halı saha)  yapımına başlayacaklarını, okul öncesine katkı sağlamak amacı ile 35 yeni dersli açtıklarını ve  4 bin anaokulu öğrencimizin tüm ihtiyaçlarını karşılandığını, ihtiyaç şehit ve gazi yakını, fakir-fukara, yetim öksüz 3054 öğrencinin tüm ihtiyaçlarını karşıladıklarını, ihtiyaç sahibi 8500 öğrenciye kışlık mont ve ayakkabı hediye ettiklerini, 62.500 öğrencimiz için  Hacivat Karagöz etkinlikleri düzenlendiğini, öğrencilere yönelik sağlık taramalarının düzenli olarak yapıldığını, 30 bin velimize yönelik ‘Etkili Anne Baba Davranışı’ konulu seminer düzenlendiğini, 2. Yarıyıl dönemi itibari ile 80.000 öğrencinin sinema etkinliklerine ve 10 bin öğrencinin tiyatro etkinliklerine götürüleceğini, 14 okulumuza okuma salonu yapılacağını söyledi. 

İlçe Kaymakamımızın ve Belediye Başkan Vekilimizin sunumunun ardından kürsüye çıkan İl Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, 2023, 2053 ve 2071 gibi temel hedef tarihlere doğru ulaşmak noktasındaki en büyük itici gücün gençler olduğunu söyledi. Vali Güzeloğlu, şöyle devam etti:

“Öyle bir gençlik olmalı ki 15 temmuzda direnen, devletine, değerlerine, demokrasisine sahip çıkan terörün, bölücülüğün, fitneciliğin karşısında aşılmaz sıradağlar gibi imanı ile duran ve bunlara sahip çıkan bir gençlik olarak yetiştirmemiz gerekir. Bakın bugün eğitim ile ilgili konularda Diyarbakır örnek ve öncü ve model bir kent olarak Türkiye’nin gündeminde. Biz demiştik ki hiç kimseyi ve hiçbir meseleyi dışlamadan Diyarbakır’ı kucaklayacağız. Bütün eserlerimiz önce sevgili öğrencilerimize, sonra ilimize ve sonrada ülkemize hayırlı uğurlu olsun.”

Konuşmaların ardından Diyarbakır Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Dr.Ozan Balcı ile İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, yapılması planlanan eğitim kurumları için protokol imzaladı.

Program katılımcılara verilen kokteylin ardından son buldu.